Optakt & info: Træningskampe søndag imod HB Køge og AB

Modstandere: HB Køge & AB
Spillested: Græsbanerne ved Lyngby Stadion
Kampstart: Kl. 13:00 mod HB Køge / 14:45 mod AB
Entré: Gratis

To kampe venter De Kongeblå
Christian Nielsens tropper skal denne weekend følge op på 3-1 sejren over Hillerød Fodbold, hvor to træningskampe venter De Kongeblå. Søndagens opgør vil blive spillet i forbindelse af hinanden, hvor hele spillertruppen gerne skulle komme i aktion og få minutter i benene. Dette er muligheden for at opleve alle spillerne i aktion sidste gang, inden forårssæsonen bliver skudt i gang ude imod Hvidovre IF d. 3 marts. De to kampe bliver afviklet på græsbanerne ude foran Klubhuset, og der vil være gratis entré. Der bliver ikke serveret pølser eller drikkevarer.

Du kan allerede nu sikre din egen faste plads på Lyngby Stadion i foråret
Køb dit halvårs-sæsonkort her

Weekendens modstander: HB Køge, kl. 13:00
Første træningskamp vil blive afviklet kl. 13:00, hvor vi tager imod 1. divisions-rivalerne fra HB Køge. Svanerne kommer til Lyngby Stadion med en sejr i bagagen fra deres seneste træningskamp, som de hjemme på Capelli Sport Stadion indviede klubbens nye hjemmebane, der er under opførsel i Køge. Kampen imod FC Roskilde blev vundet 1-0 på et mål af offensiv-spilleren Jubril Adedeji.
HB Køge er nærmeste konkurrent i NordicBet Ligaen, der skal jagtes i forsøget på at komme længere op i tabellen, så træningskampen bliver en god styrkeprøve for Lyngby-mandskabet.
Fusionsholdet har i det seneste transfervindue hentet flere nye spillere ind, hvor Magnus Wørts fra FCN, Antonio Rocco Romeo fra Toronto FC, Mileta Rajovic fra B93 og Nicklas Frenderup fra Sandnes Ulf er de mest iøjenfaldene nye navne.

Weekendens modstander: AB, kl. 14:45
Anden træningskamp vil blive afviklet kl. 14:45, kort efter slutfløjtetet i kampen mod HB Køge, hvor vi møder AB fra 2. division gruppe 2. Uglerne kommer til Kongens Lyngby med et nederlag i seneste træningskamp til FC Roskilde i bagagen, som blev tabt med 1-3. AB ligger godt til i 2. division øst, hvor holdet befinder sig på tredjepladsen med fire point op til nummer 1 og samme antal point ned til stregen, der deler rækken i op- og nedrykningsspil. Kampen på søndag bliver et gensyn med Lyngby Boldklub for flere forskellige ansigter, når cheftræner Michael Madsen kommer tilbage til Lyngby Stadion, samt med de tidligere Lyngby-spillere Sebastian Lassen, Adnan Curovic og Rasmus Nielsen i truppen.

Husk Lyngby Boldklub inviterer til informationsaften for fans og partnere onsdag d. 27 februar 
Læs mere omkring eventet her

Adgangsforhold
Der vil være gratis entré til weekendens træningskampe på Lyngby Stadions græsbaner ude foran klubhuset, hvor der ikke vil være tribuner eller mulighed for at siddepladser. Det kan derfor anbefales at medbringe festivalstol eller tæppe samt godt fodtøj, til dem som kommer og støtter De Kongeblå til søndagens to testkampe. Til kampene vil der ikke blive tændt op i grillen eller blive solgt øl/sodavand. Parkering kan ske ved Lyngby Hallens parkeringsområde eller DTU som til almindelige kampedage på Lyngby Stadion.

Køb billet til Cirkusrevyen her og støt Lyngby Boldklub
https://cirkusrevyen.dk/billetsalg/lyngby-boldklub

Læs også: Lyngby BK vil skabe synlighed om FN’s Verdensmål

Læs også: Køb dit halvårs-sæsonkort til foråret

Læs også: Lyngby Boldklub klar til 2. sæson af eSuperligaen

Læs også: Veloverstået transfervindue for De Kongeblå

Du kan se flere billeder og indhold om Lyngby Boldklub på vores Facebook,Instagram, LinkedIn og Twitter

Foto (c) fodboldbilleder.dk

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Læs mere fra #LYNGBYBK

Få mere forretning med

LB Morgennetværk

Et aktivt netværk fyldt med passionerede erhvervsdrivende

Vil du vide mere om værdien ved at være partner i Lyngby Boldklub?

Så meld dig til vores B2B-nyhedsbrev herunder. Det er gratis og uforpligtende.

0
Your Cart is empty!

It looks like you haven't added any items to your cart yet.

Browse Products