Optakt & trup: Rækkens tophold gæster Lyngby Stadion

Modstander: Viborg FF
Spillested: Lyngby Stadion, Lundtoftevej 53A, 2800 Kgs. Lyngby
Kampstart: Kl. 13:45 (runde 24) – Søndag d. 31 marts
Dagens kampsponsor: Delta Fun
Entré:
– Ved køb af billet online: Voksen 100,- / pensionister 70,- / børn 70,-
– Ved køb af billet på stadion: Voksen 130,- / pensionister 100,- / børn 100,-
– Medlem af børneklubben 0,- (Indmeldelse gennem link)

KØB BILLET TIL OPGØRET HER

Se det nyeste afsnit af “Sammen For Lyngby” og kom med bag kulissen i afsnit 5
Sammen For Lyngby – Afsnit 5

Søndag glæder det topholdet Viborg FF, som er næste modstander for Lyngby Boldklub i NordicBet Ligaen. Lyngby Boldklub kommer til kampen i god form, hvor man har hentet 10 ud af 12 point i foråret med det nye trænerteam ved roret. Det er dog en svær udfordring, der venter for De Kongeblå, da Viborg pt. ligger på rækkens førsteplads, og Christian Nielsens tropper skal levere på højt niveau, hvis der skal hentes point. Vi håber at se mange Kongeblå-fans på Lyngby Stadion, hvor der vill være et bredt udvalg af aktiviteter fra dagens kampsponsor Delta Fun. Der vil også blive serveret kagemand i klubhuset i anledning af klubbens 98 års fødselsdag. Du kan læse om landsholdsweekenden, fakta om NordicBet Ligaen og fan-indslag fra Lyngby Fans i vores kampprogram, der kan findes i vores Lyngby App på søndag.

Truppen imod Viborg FF:
1. Oskar Snorre (GK)
31. Thomas Mikkelsen (GK)
2. Marcus Backmann
3. Lasse Nielsen
5. Martin Ørnskov
7. Jesper Christjansen
8. Gustav Marcussen
9. Lasse Fosgaard
10. Rezan Corlu
11. Jeppe Kjær
13. Danni König
15. Emilio Simonsen
17. Adam Sørensen
19. Daniel Stückler
20. Nicklas Mouritsen
21. Kristian Lindberg
22. Magnus Hee Westergaard
25. Adnan Mohammad
26. Frederik Gytkjær
32. Willads Delvin

Husk at du kan tage aftensmaden med hjem efter kampen
Læs mere her og bestil her

Dagens modstander: Viborg FF
Weekendens modstander er Viborg FF, der kommer forbi Kongens Lyngby, hvor holdet fra Jylland har en uafgjort i bagagen fra sidste runde. Her spillede Viborg FF uafgjort med FC Helsingør, men holdt fast i førstepladsen grundet Lyngby Boldklubs sejr over Silkeborg IF. Viborg FF kommer til kampen for at forsvare den oprykningsgivende førsteplads. Opgøret på søndag bliver også et gensyn med vores tidligere profil Alexander Fischer, der kommer tilbage til Lyngby Stadion. Af profiler på Viborg-mandskabet man skal holde øje med, kan Nikolaj Røjkjær, Jeppe Grønning og Mikkel Agger.

Adgangsforhold
Til kampe på Lyngby Stadion vil hjemmeholdets tilskuere skulle benytte indgangene på den nordlige side af stadion, ved klubhuset og træningsbanerne, og udeholdets fans skal benytte indgangen i den sydlige ende af stadion. Billetter kan købes online eller på kampdagen, og priserne kan ses øverst i artiklen. Vi anbefaler parkering i god tid på Lyngby Idrætsby- eller DTUs parkeringspladser, der er tæt på Lyngby Stadion.

Information om ordensreglementet på Lyngby Stadion kan læses her: Ordensreglement Lyngby Stadion
Information til udeholdets tilskuere kan læses her: Information til udeholdets tilskuere

Køb billet til Cirkusrevyen her og støt Lyngby Boldklub
https://cirkusrevyen.dk/billetsalg/lyngby-boldklub

Læs også: Faxe Kondi Fanzonen får midlertidig makeover mod Viborg på søndag!

Læs også: Video: Sammen For Lyngby – Afsnit 5

Du kan se flere billeder og indhold om Lyngby Boldklub på vores Facebook,Instagram, LinkedIn og Twitter

Foto: (C) Fodboldbilleder.dk

Magnusson: Vil gerne skabe mere mod Sønderjyske

Tilmeld dit barn til Camp i Lyngby Boldklub

Billetsalget til Brøndby-braget er åbent

0
Your Cart is empty!

It looks like you haven't added any items to your cart yet.

Browse Products