Fuld gang i akademiet: Blandede resultater mod OB

Der har været fuld gang i akademiet i de seneste dage. U19-drengene har været i aktion to gange, mens U17 og U15 har været på banen en enkelt gang. Herunder kan i læse reaktioner på kampene fra vores dygtige trænere.

I weekenden var vores tre akademihold i aktion mod OB. Det blev til nederlag for U19 og U17, mens U15-drengene fik et point for deres anstrengelser. Tirsdag var U19 igen i aktion, hvor man hentede 3-3 mod FC Midtjylland efter et smukt comeback. Referat kan læses her.

Herunder kan i læse reaktioner fra vores trænere på kampene.

Mads Kristensen om U19 vs. OB: 1-2 (0-1)

‘Endnu en god præstation fra U19, hvor vi laver et rigtig godt antal chancer – men mangler den fornødne kvalitet i afslutningerne. I den anden ende af banen gav vi desværre igen nogle forfærdelige mål væk. Den samme historie som i weekenden forinden.’

Mads Kristensen om U19 vs. FC Midtjylland: 3-3 (1-3) 

‘På de parametre vi skulle være gode, der synes jeg, vi er gode. Vi lukker meget få chancer imod til trods for, at de scorer tre mål. Vi presser dem hårdt og spiller kampen med en rigtig god intensitet.’

‘Vi gør det godt i duelspillet og omkring andenboldene. Helt generelt har vi en god agressivitet i kampen. Med bolden sætter vi gode ting op, og får sat os selv i præcis de situationer, som vi ønskede. Vi får fyldt godt op med spillere i deres felt, og jeg synes, vi gør det godt i situationerne omkring vores genpres.’

‘Gruppen har længe fortjent at få point, og de kom helt berettiget i går. Jeg synes i øvrigt at rigtig mange spillere kunne blive fremhævet ovenpå deres præstation i går. Jeg synes, Tobias Storm har været helt formidabel i vores sidste to kampe.’

Azad Corlu om U17 vs. OB: 2-5 (1-1)

‘En rigtig fin præstation i de første 60-65 min, hvor vi både skaber chancer og presser/forsvarer på et godkendt niveau. I de sidste 20-25 min er vi overmatchet – især fysisk, hvilket giver OB rigtig gode forudsætninger for at lykkes.’

Emil La Cour om U15 – OB: 1-1 (1-0)

‘Vores kamp mod OB var en, vi godt kan tillade os at skrive hjem om. Drengene var klar fra start og formåede at holde koncentrationen og intensiteten, som skulle til for at hente tre point – mod et hold fra den øverste del af vores tabel. Efter 20 minutters tid får vi scoret et mål, som jeg personligt er meget glad for.’

‘OB får et mål sent i anden halvleg, som gør, at vi ender med at få uafgjort, hvorefter OB nuppede det sidste point ved at vinde den efterfølgende straffesparkskonkurrence. Det føles lidt som et nederlag, men vi prøver at fokusere på den gode præstation, og derfor er vi i trænerteamet, meget tilfredse med vores hold.’

Her kan i danne jer et overblik over U15, U17 og U19-ligaerne

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Læs mere fra #LYNGBYBK

Få mere forretning med

LB Morgennetværk

Et aktivt netværk fyldt med passionerede erhvervsdrivende

Vil du vide mere om værdien ved at være partner i Lyngby Boldklub?

Så meld dig til vores B2B-nyhedsbrev herunder. Det er gratis og uforpligtende.

0
Your Cart is empty!

It looks like you haven't added any items to your cart yet.

Browse Products