Lykkelig Freyr: En helt speciel aften – men vi skal bevare fokus

Freyr Alexandersson var en glad cheftræner, da vi talte med efter sejren mod FC Helsingør. Vores træner kalder præstationen for en af de bedste i år, hvor den defensive præstation især var eminent.

‘Det er en kæmpe fornøjelse at være Lyngby-træner. Denne aften var noget specielt. At spille mod et sindssygt dygtigt hold fra Helsingør på deres hjemmebane, som pludselig bliver vores hjemmebane, så forsvinder alle andre bekymringer. Kunstgræs og alt det andet pis. Så føler man sig bare tryg, og det var bare en fornøjelse.’

‘Jeg vil bare sige til alle fans, at jeres opbakning betyder alt for os – i er så stor en del af vores hold – så tusinde, tusinde tak.’

‘Præstationen må være blandt vores bedste i sæsonen. Defensivt var det ni ud af ti i karakter. Det var en utrolig stærk og voksen præstation. I vores opstil fra forsvaret var vi virkelig gode og spillede på et højt niveau.’

‘På omstillinger bliver vi vildt farlige, så hvis vi kigger på kampen overordnet, så var kampen rigtig god. Jeg var meget tilfreds med, hvad jeg så fra sidelinjen.’

‘Der er matchbold i Nykøbing på mandag, men vi skal huske at holde fokus, være ekstra skarpe og nyde træningerne, vi har tilbage. Det er ikke færdigt endnu, så vi skal være stærke mentalt. Så kan vi måske få en kæmpe fest i bussen hjem.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Læs mere fra #LYNGBYBK

Få mere forretning med

LB Morgennetværk

Et aktivt netværk fyldt med passionerede erhvervsdrivende

Vil du vide mere om værdien ved at være partner i Lyngby Boldklub?

Så meld dig til vores B2B-nyhedsbrev herunder. Det er gratis og uforpligtende.

0
Your Cart is empty!

It looks like you haven't added any items to your cart yet.

Browse Products