Hartmann i vores nye podcast: Sammenholdet er exceptionelt

Assistenttræner Jonathan Hartmann udtaler i vores comeback-afsnit af Den Kongeblå Podcast, at sammenholdet i den nuværende Lyngby-trup er helt exceptionelt, hvilket Marcel Rømers tur med til Fredericia i sidste weekend, er et godt eksempel på.

Nu har Den Kongeblå-podcast været stille i en rum tid, og nu var det på tide at genoplive den. I denne første episode gæster assistenttræner Jonathan Hartmann TV-studiet på Lyngby Stadion, hvor Kristian Maimann er vært. Allerede i næste uge er vi klar med en ny episode, når Kristian Riis er gæst hos Theis Fischer.

Fokus for afsnittet med Hartmann er det offensive spil, hvor han blandt andet kommer omkring et af de steder, hvor cheftræner Freyr Alexandersson har rykket dem mest som hold.

‘Freyr har virkelig kommet med nogle gode principper for de offensive omstillinger, og han har sat et stort fokus på det i træningen. Vores venstreback/wingback Adam Sørensen har rigtig meget gavn af, at vi er rigtig gode til at spille direkte frem, og han kan komme over kanten hurtigt, vi har også Kasper Jørgensen på højrebacken, som er en kæmpe motor.’

‘Man kunne også nævne Emil Nielsen, og vi har bare rigtig mange gode omstillingsspillere på vores hold. Det er en af de steder, hvor vi har flyttet os mest under Freyr, og hvor han virkelig har flyttet vores hold.’

Det mentale: Et rigtig stærkt kendetegn

I podcasten kommer Hartmann også ind omkring, hvordan truppens stærke sammenhold og mentalitet, kan blive det vigtigste i vores jagt på oprykning til Superligaen.

‘Sejren i Fredericia var selvfølgelig vigtig, fordi topstriden er så tæt, men for mig personligt, var det endnu vigtigere at få lavet en god revanche og slå tilbage fra Horsens-kampen.’

‘I øjeblikket er der nogle af vores konkurrenter, som kæmper lidt med at slå tilbage, når de møder modgang, og vi har endnu ikke tabt to kampe i sæsonen endnu, vi har heller ikke i sinde at gøre det.’

‘Det er et af det her holds stærkeste kendetegn. Der er bestemt kampe, hvor vores topniveau ikke er ligesom Real Madrids, men der er virkelig en stærk vilje til revanche i truppen, og jeg tror at det mentale spil i det, bliver vigtigt. For man taber bare flere kampe i top seks-spillet. Jeg tror, at de to hold, der rent mentalt kan tabe en kamp og så vinde de tre næste, ender med at rykke op – det mentale spil står vi rigtig stærkt overfor,’ forklarer assistenttræneren.

Sammenhold: Rømer motiverede drengene før kampen i Fredericia

En anden ting som Hartmann kommer omkring i podcasten er det helt vilde sammenhold i truppen. I fredags rejste Marcel Rømer eksempelvis med til Fredericia, selvom han ikke skulle spille.

‘Sammenholdet er det stærkeste, jeg har oplevet i alle mine år i klubben, og det har altid været rigtig stærkt, så længe jeg huske. Vi har nogle ældre spillere i Lasse Fosgaard, Andreas Bjelland og Marcel Rømer, som når de ikke skal spille eller er skadet, så rejser de alligevel med på udebaneturene.’

‘De ønsker at være en del af sammenholdet. Eksempelvis i Fredericia, så er der altid en af spillerne, inden vi går på banen, som siger nogle opmuntrende ord. Og selvom Marcel Rømer ikke spillede kampen, så var det ham, som sagde til sine holdkammerater, at nu skal vi ud og give fuld skrald og holde sammen.’

‘At have et sammenhold som er så stærkt, at selv spillerne udenfor truppen ønsker at påvirke, hvad der sker inde på banen er exceptionelt,’ forklarer Hartmann i podcasten, som i kan høre herunder.

Lyt til hele podcasten her:

Lyngby Boldklub sælger Parfait Bizoza til FK Haugesund

Kom til lager- og pølsesalg på Lyngby Stadion d. 14. juni

Lyngby Boldklub U15 deltog i Malmø Trophy

0
Your Cart is empty!

It looks like you haven't added any items to your cart yet.

Browse Products