Optakt & trup: Sejr jagtes i årets sidste kamp

Modstander: Vejle Boldklub
Spillested: Lyngby Stadion
Kampstart: Kl. 14:00 – D. 20/12, 2020
Kampprogram: Findes på Lyngby App’en til alle hjemmekampe
TV: Eurosport 2

Søndag eftermiddag venter årets sidste kamp hjemme på Lyngby Stadion, når Vejle Boldklub kommer på besøg i runde 13 af 3F-Superligaen. Her venter et opgør om vigtige point, når De Kongeblå skal ud og jage sejren der vil sende klubben tættere på den rigtige side af stregen i tabellen. Efter gode præstationer med lovende spil i de seneste to kampe, skal Carit Falchs tropper fortsætte de gode offensive takter og de tre point søndag eftermiddag!

Husk at du kan sikre dig en del af Lyngby-historien, med legendariske mål indrammet fra The Play. Plaketsamlingen tæller fem ikoniske fodboldmomenter fra klubbens nyere tid, fortolket i minimalistiske sportsplakater med vores kongeblå farver og logo. Du kan netop nu få 20% ved hjælp af koden ‘LBK20’ her!

FÅ KONGEBLÅ STRØM OG STØT LBK
BLUE ENERGY STØTTER MED 500,- FOR HVER KUNDE!

Head-2-Head – seneste 10 indbyrdes kampe: 
Lyngby Boldklub: 5
Uafgjort: 5
Vejle Boldklub: 2

Truppen til kampen:
Thomas Mikkelsen
Frederik Schram
Kasper Enghardt
Brian Hamalainen
Jens Martin Gammelby
Frederik Winther
Emil Nielsen
Mathias Hebo
Lasse Fosgaard
Rasmus Thellufsen
Nicolai Geertsen
Christian Greko Jakobsen
Kevin Tshiembe
Magnus Warming
Emil Kornvig
Frederik Gytkjær
Victor Torp
Marcel Rømer
Lauge Sandgrav

Rundens modstander: Vejle Boldklub
Efter en flot start på den nye sæson for oprykkerne, er Vejle efter en skidt periode nede på tiendepladsen i 3F-Superligaen og det nærmeste hold De Kongeblå skal jagte i forbindelse med overlevelse i Superligen. VB vandt det første indbyrdes opgør i denne sæson med 3-2 efter et tæt og målrigt opgør. Holdet fra Nørreskoven har i Wahid Faghir fået en ny stjerne hvor den unge angriber er godt igang, med sin gennembrudssæsonen i 3F-Superligaen. Vi glæder os til at få besøg af VB, og ønsker god kamp!

BLIV KLAR TIL JUBILÆUMSÅRET
FIND DIT KONGEBLÅ-MERCHANDISE HER!

Information & Adgangsforhold 
–  Kampen spilles begrænsede antal tilskuere
– Alle billetter til opgøret er delt ud i blandt sponsorere og sæsonkortholdere
– Alle tilskuere SKAL benytte den anviste plads, med afstand mellem hver tilskuer til opgøret 

Du kan se flere billeder og indhold om Lyngby Boldklub på vores Facebook,Instagram, LinkedIn og Twitter.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Læs mere fra #LYNGBYBK

Få mere forretning med

LB Morgennetværk

Et aktivt netværk fyldt med passionerede erhvervsdrivende

Vil du vide mere om værdien ved at være partner i Lyngby Boldklub?

Så meld dig til vores B2B-nyhedsbrev herunder. Det er gratis og uforpligtende.

0
Your Cart is empty!

It looks like you haven't added any items to your cart yet.

Browse Products