Lyngby Boldklub og BK Häcken er blevet enige om en lejeaftale for Sanders Ngabo. Dermed vender den 22-årige midtbanespiller tilbage til Lundtoftevej og den klub, hvor han tidligere tog skridtet fra akademiet til førsteholdet.
Et velkendt ansigt er tilbage i kongeblåt.
Sanders Ngabo vender tilbage til Lyngby Boldklub på en lejeaftale fra svenske BK Häcken, som han skiftede til fra AC Horsens sidste sommer.
Ngabo kom første gang til Lyngby som U17-spiller fra Sundby Boldklub og tog hurtigt turen gennem U17 og U19 til førsteholdet. Som 17-årig fik han debut fra start mod Nykøbing FC i sommeren 2021, og i sin første sæson var han med til at sikre oprykningen til 3F Superligaen.
I alt nåede Sanders 31 førsteholdskampe i kongeblåt, inden han ved udgangen af 2023 blev solgt til Philadelphia Union i MLS. Siden gik turen til AC Horsens og senest BK Häcken.
Nu er han tilbage på Lundtoftevej på en lejeaftale gældende for resten af sæsonen.
Sportschef Nicas Kjeldsen:
“Vi kender Sanders rigtig godt og har fulgt ham tæt, siden han forlod os. Han har nogle individuelle og offensive kvaliteter, som vi ved kan gøre en forskel, og samtidig kommer der en mere erfaren og moden spiller tilbage til Lyngby end ham, vi sendte videre for nogle år siden. Vi er derfor glade for at få Sanders ind, men det er selvfølgelig med det for øje, at det på den lange bane kan blive til mere end en lejeaftale.”
“Sanders kender klubben, miljøet og den måde, vi gerne vil gøre tingene på, og vi kender ham og ved, hvad vi kan få ud af hans kvaliteter. Derfor tror vi også på, at han hurtigt kan falde ind i gruppen og blive en gevinst for os,” siger Nicas Kjeldsen.
“Det var oplagt at vende tilbage”
For Sanders Ngabo selv var der ikke mange betænkeligheder, da muligheden for et comeback på Lundtoftevej opstod.
“Det var oplagt for mig at vende tilbage til Lyngby. Jeg har rigtig mange gode minder og oplevelser herfra. Jeg kom gennem U17 og U19 og hele vejen op på førsteholdet og havde et utroligt godt forhold til både spillere og ansatte, så det glæder jeg mig rigtig meget til at komme tilbage til.”
Selvom Sanders har været væk fra Lundtoftevej siden begyndelsen af 2024, er forbindelsen til klubben aldrig forsvundet.
“Siden jeg tog herfra, har jeg fulgt klubben tæt og har stadig et nært forhold til alt, hvad der sker herude på Lundtoftevej. Jeg har løbende holdt kontakten med både Bjelland og Nicas, hvor vi har checket ind med hinanden og hørt, hvordan det går.”
“Derudover startede min lillebror også på akademiet for et års tid siden, så det siger vist meget godt, hvor meget klubben betyder for mig.”
Og der er særligt én del af hjemkomsten, som den 22-årige glæder sig til.
“Jeg glæder mig til at komme tilbage til den gode gamle hverdag herude. Og så synes jeg jo også, at fansene og jeg altid har haft et nært forhold, så dem glæder jeg mig helt enormt til at stå foran igen.”
Sanders Ngabo bliver en del af førsteholdstruppen med øjeblikkelig virkning.
Velkommen hjem, Sanders!