Nederlag i Randers

Lyngby Boldklub måtte søndag aften se sig besejret med 2-0 på udebane mod Randers FC i 3F Superligaen.

De Kongeblå kom godt ud til opgøret og sad i store perioder på spillet, men hjemmeholdet udnyttede sine muligheder effektivt og kunne gå til pause med en føring på 1-0.

Blot få minutter inde i anden halvleg blev føringen udbygget, hvilket gjorde opgaven for at hente point med hjem til Lyngby endnu mere vanskelig for de Kongeblå.
På trods et spillemæssigt overtag i store perioder i resten af halvlegen og flere tilløb til chancer lykkedes det ikke at få reduceret.

Dermed sluttede opgøret med et nederlag på 2-0 i Randers, og Lyngby Boldklub har dermed stadig sæsonens første sejr til gode.

Den sejr skal jagtes allerede i næste weekend, når FC Midtjylland gæster Lyngby Stadion på søndag klokken 16.00.

Køb din billet til kampen HER

FLERE NYHEDER

Ugen der gik – uge 37

Pointdeling mod Sønderjyske

Lyngby sikkert videre i Betano Pokalen