Lyngby Boldklub runder lørdag grundspillet af med en udekamp mod HB Køge. De kongeblå går ind til opgøret med tre sejre i tre kampe i forårssæsonen og jagter endnu en sejr, inden oprykningsspillet begynder.
Cheftræner Mikkel Jespersen peger på, at nøglen bliver at fastholde det udtryk, holdet har vist i store dele af foråret.
“Vi skal komme ud med det udtryk, vi især så i de to første kampe mod Kolding og AC Horsens, hvor vi virkelig satte et tungt pres på modstanderne og var gode på bolden.”
“Hvis vi gør de ting, vi har aftalt – med den rette intensitet og timing – så ved vi, at vi kommer med et godt niveau og gode muligheder for at vinde over HB Køge.”
Mikkel Jespersen forventer et kampbillede, hvor det bliver de kongeblå, der skal tage initiativet.
“HB Køge er et hold, der vil gøre det svært for os og nok vil stå kompakt i kæderne. Vi forventer et kampbillede, hvor det er os, der skal skabe kampen.”
“De har nogle dygtige spillere, men kommer også med en stor iver efter at få noget ud af kampen – de har alt at vinde.”
Starten på foråret har været tæt på perfekt, både i resultater og præstationer. Derfor er det også en tilfreds cheftræner, der gør en foreløbig status på foråret præstationer.
“Det kan jo ikke være bedre i forhold til pointhøsten. Og i forhold til det udtryk vi er kommet med, er det næsten også topkarakter hele vejen rundt.”
“Der var lige en enkelt halvleg mod Middelfart, hvor vi ikke helt ramte niveauet, men fem ud af de seks halvlege, vi har spillet, har været til noget nær topkarakter, hvor vi virkelig har fået meget af det frem, som vi arbejdede på i preseason.”
Bøndergaard i målform
En af de spillere, der har markeret sig i foråret, er Asbjørn Bøndergaard, der har scoret i alle tre kampe og er kommet stærkt fra start i Lyngby-trøjen.
“Jeg havde selvfølgelig håbet på en god start, men det er ikke nogen hemmelighed, at det er gået lidt bedre, end jeg havde forventet. At stå med tre mål efter tre kampe er selvfølgelig helt kanon – specielt som angriber.”
Angriberen peger samtidig på fællesskabet som en vigtig årsag til holdets gode form.
“Opskriften på vores succes er en blanding af et helt fantastisk fællesskab og en masse dygtige spillere. Når et hold er sat sådan sammen, er det nemmere at få tingene til at klikke på banen.”
Med tre sejre i de første tre kampe er fundamentet lagt for foråret, og fokus er nu på at tage endnu tre point med ind i slutspillet.
“Kampen mod Køge bliver meget vigtig. Vi skal selvfølgelig jagte de tre point for at få det bedst mulige afsæt ind i slutspillet.”
Lyngby har dermed muligheden for at afslutte grundspillet med fuldt udbytte i forårssæsonen og tage momentum med videre.
Truppen
1 Jonathan Ægidius (GK)
21 Oskar Snorre (GK)
2 Oskar Buur
5 Mihajlo Ivancevic
6 Bror Blume
7 Simon Colyn
8 Mathias Hebo
10 Isak Thorvalsson
11 Magnus Warming
12 Neil Pierre
13 Casper “Dani” Winther
14 Lauge Sandgrav
15 Nicklas Mouritzen
16 Asbjørn Bøndergaard
18 Jens Jakob Thomasen
19 Gustav Fraulo
20 Mathias Kaarsbo
24 Tobias Storm
26 Frederik Gytkjær
30 Mikkel Fischer