Lyngby Boldklub bidrager til nye kunstgræsbaner i Lyngby Idrætsby

Lyngby Boldklub A/S har sammen med Lyngby-Taarbæk Kommune, lokale fodboldklubber, sponsorer og fonde indgået aftale om etablering af nye kunstgræsbaner i Lyngby Idrætsby og på Virumgårds Jorde. Med aftalerne er der nu sat gang i projektet, der vil styrke faciliteterne for både klubben og de mange brugere i området.

Projektet omfatter nyanlæg af tre kunstgræsbaner i Lyngby Idrætsby samt en ny bane på Virumgårds Jorde. Alle nødvendige myndighedstilladelser er nu på plads, og arbejdet kan dermed igangsættes.

  • Bane 1: Kunstgræsbane med gummi infill
  • Bane 2: Kunstgræsbane med kork infill
  • Bane 3: Kunstgræsbane med kork infill

Et løft til både bredde og elite

De nye baner får stor betydning for både Lyngby Boldklubs daglige arbejde og for de mange foreninger, der benytter faciliteterne.

“Det glæder os, at der nu er fundet en vej frem. Banerne er helt afgørende for både vores ungdomsarbejde og de mange daglige brugere. Med vores bidrag til finansieringen ønsker vi at støtte udviklingen af faciliteterne i Lyngby Idrætsby,” siger adm. direktør i Lyngby Boldklub A/S, Andreas Byder.

Også i moderklubben er der stor tilfredshed med, at projektet nu realiseres.

“Det er meget positivt, at projekterne nu kan realiseres. Vores mange medlemmer har længe set frem til moderne træningsfaciliteter, og vi er glade for, at både myndighedsprocesserne og samarbejdet omkring projektet nu gør det muligt at komme videre. De nye baner vil få stor betydning for hverdagen i klubben, hvilket også har gjort, at vi fra både moderklub og Oldboys-afdeling har valgt at bidrage til medfinansieringen,” siger Berit Döhl, administrativ chef og daglig leder i Lyngby Boldklub 1921.

Medfinansiering med bred opbakning

Lyngby Boldklub A/S har sammen med sponsorer, fonde, de lokale fodboldklubber samt DBU’s Banefacilitetspulje bidraget til finansieringen af projektet. Klubben har indgået en aftale om medfinansiering på samlet 7 millioner kroner. En del klubbens bidrag til finanseringen sker med midler fra Philadelphia Union, der i 2024 købte sig ind i Lyngby Boldklub A/S. Her blev der øremærket midler til netop at forbedre faciliteterne i og omkring klubben.

Derudover er der rejst midler gennem events og crowdfunding-initiativer, hvor Philadelphia Union har matchet alle crowdfundingbidrag.

Stærkt samarbejde i lokalområdet

Projektet er blevet realiseret i et tæt samarbejde mellem kommune, Lyngby Boldklub, de lokale fodboldklubber samt en række sponsorer og fonde.

Jeg er glad for, at vi nu kan komme videre med projekterne og få etableret nye kunstgræsbaner. Flere og flere melder sig ind i vores foreninger, og derfor er det virkeligt godt, når vi kan øge kapacitet og kvalitet på vores idrætsfaciliteter. Jeg er også meget tilfreds med, at både anlægget i Virum-Sorgenfri og i Idrætsbyen etableres med store hensyn til miljø og grundvand,” siger Casper Strunge, formand for Kultur- og Fritidsudvalget i Lyngby-Taarbæk Kommune.

Øget kapacitet i hele kommunen

Udover de tre baner i Lyngby Idrætsby etableres der også en ny kunstgræsbane på Virumgårds Jorde, som skal imødekomme det stigende behov for træningsfaciliteter i området.

“Det betyder rigtig meget for klubben, at vi nu får en ekstra kunstgræsbane i Virum, så vi kan tilbyde et trænings- og kamptilbud af høj kvalitet på alle hold, hvor fokus er på den langsigtede udvikling både individuelt og som hold,” siger Casper Simonsen, formand for Virum-Sorgenfri Boldklub.

“Vi har længe ønsket mere kapacitet, så flere børn og unge kan få glæde af gode faciliteter tæt på hjemmet. Med to kunstgræsbaner i Virum kan vi nu tilbyde endnu flere hold tid på banen og udvikle klubben i takt med den stigende interesse for fodbold,” siger Michael Søndergaard Jensen, formand for Fodboldklubben B82.

Det forberedende arbejde med banerne i Idrætsbyen opstartes 30. marts og selve anlægsarbejdet for de tre kunstgræsbaner forventes at gå i gang d. 7. april. Arbejdet forventes afsluttet, så banerne kan tags i brug fra efterårsferien i uge 42

Anlægsarbejdet på Virumgårds Jorde på bane 2 forventes påbegyndt medio april. Bane 2 forventes klar til ibrugtagning i august.

Projektet blev oprindeligt udskudt i 2025 for at gennemføre yderligere miljøundersøgelser, men med de nødvendige godkendelser på plads kan anlægsarbejdet nu gennemføres.

FLERE NYHEDER

Nye Friends og forlænget deadline på kapitaludvidelse

Stærkt comeback sikrede tre point mod Hvidovre

U17-anfører Oscar Wind fortsætter til 2029