34-årige Mikkel Jespersen skal efter nytår danne cheftræner-duo sammen med 37-årige Andreas Bjelland for Lyngby Boldklub, og her bliver du klogere på den nye mand og den nye konstellation.
Mikkel Jespersen kommer fra et job som assistenttræner i Bundesligaklubben Mainz, hvorfra han blev hentet til fra et job som First Team Coach i Kolding IF.
”Det er en udfordring, jeg ser rigtigt meget frem til, for Lyngby Boldklub er en spændende klub, der har gang i en positiv udvikling båret af spillere fra eget akademi og nogle lidt mere rutinerede kræfter. Jeg synes, det er en trup med et stort potentiale, og samtidig er det en klub, der er kendt for talentudvikling, hvilket jeg brænder for, så det håber jeg at kunne bidrage positivt til at være med til at løfte,” siger Mikkel Jespersen, der fortsætter:
”Jeg har haft nogle gode snakke med både ledelsen, Bjelland og andre folk i klubben, ligesom jeg jo har spillet mod Lyngby som aktiv, så med alt det holdt sammen, så glæder jeg mig bare rigtigt meget til at komme i gang,” siger han og fortæller lidt mere om sig selv:
”Jeg er en træner, der er meget ambitiøs, og jeg har en meget stærk vindermentalitet. Jeg er meget direkte og ærlig. Jeg kommer med en erfaring, som jeg synes, supplerer det nuværende trænerteam rigtigt godt, og det virker til at være et hus med mange gode mennesker, som jeg ser frem til at hilse på i starten af det nye år,” siger han og slutter:
”Jeg glæder mig også til gensynet med Lyngby Stadion, hvor det aldrig er sjovt at spille som udebanehold, og jeg håber, at den opfattelse bliver fastholdt og måske endda styrket den kommende tid, hvor det bliver fedt at spille med om de sjove placeringer i Betinia Ligaen.”
Bjelland ser positive forskelligheder
Den for Lyngby Fans mere velkendte del af cheftræner-duoen, Andreas Bjelland, sætter følgende ord på det kommende samarbejde:
”Først og fremmest er det fedt at kunne fortsætte det, vi har gjort det sidste stykke tid, og med den nye konstellation får vi nogle ressourcer og kompetente hænder ind, der kan bidrage med en masse på områder, hvor jeg ikke har mine forcer, så det der mix og det specielle i at have en cheftrænerduo tror jeg, kan blive unikt og gøre noget godt for os,” siger Andreas Bjelland og fortsætter om den nye makker:
”Jeg synes, det er spændende. Mit indtryk er, at vi supplerer hinanden godt. Han har nogle ting, som jeg ikke har – og omvendt. Han har meget fodboldfaglighed på trænersiden, hvor mit stadig mest er fra spillersiden. Han har meget erfaring allerede på højt niveau, og han har noget struktur og trænerfaglige ting, som jeg ikke ligger inde med endnu, så vi er forskellige, og det synes jeg, er en rigtig god ting. Han kommer udefra og kender ikke huset særligt godt, hvilket jeg tror, bliver en styrke, der kan skubbe os og flytte os fremad, og så kan der være fordele ved, at jeg modsat kender huset og menneskene i det rigtigt godt, så den balance tror jeg, bliver til vores fordel,” siger Andreas Bjelland og slutter:
”Mikkel og jeg har haft flere rigtigt fine møder, og vi er mødtes et par gange og bare snakket om det, der venter os og lært hinanden at kende. Vi har diskuteret fodbold frem og tilbage, hvad han har set fra os i de kampe, han har set og snakket mennesker. Jeg synes, det er et spændende match, og jeg glæder mig egentligt bare til, at vi skal i gang.”
Mikkel Jespersen starter på P-licensen den 5. januar, og han har derfor første arbejdsdag på Lundtoftevej den 8. januar.
Både han og Andreas Bjelland har fået kontrakt til sommeren 2028.