Anthony Flores gav De Kongeblå Hjerter et unikt indblik i Lyngbys talentarbejde

Philadelphia Unions Anthony Flores delte før Esbjerg-kampen erfaringer fra et par måneder i Lyngby – og gav medlemmerne et klart billede af forskellen mellem amerikansk fysikfokus og Lyngbys spilbaserede fodbold-DNA.

Et tyndt lag sne lå omkring Teltet, da medlemmerne af De Kongeblå Hjerter mødte ind til aftenens arrangement. De høje barstole blev hurtigt taget i brug, mens folk fandt en sodavand eller en øl og gjorde sig klar. Stemningen var uformel, men forventningsfuld. I midten af teltet stod et stort TV tændt, hvorfra Anthony Flores, Director of Individual Development Plan hos Philadelphia Union, skulle holde oplægget.

Flores har brugt et par måneder i Lyngby Boldklub, og du kan blive klogere på hvem han er, samt hvad han laver i sin tid i Lyngby Boldklub lige her. Denne aften gav han medlemmerne mulighed for at se, hvad arbejdet konkret består af.

To kulturer, to tilgange til fodbold

Flores viste eksempler fra hverdagen som talentudvikler og beskrev, hvordan individuelle udviklingsplaner bliver til i både USA og i Lyngby. Undervejs trak han den forskel frem, der kom til at definere aftenen.

I USA rekrutterer vi ofte spillere ud fra fysik først – og lærer dem fodbold bagefter. Her i Europa vokser spillerne op med spillet. Det giver en helt anden base.

Sammenligningen satte ord på to klare tilgange til talentudvikling. Flores fortalte dernæst om den tilgang, han har mødt i Lyngby: fokus på spilintelligens, tekniske færdigheder og en tydelig identitet i træningsmiljøet.

Efter oplægget fra aftenens hovedperson, kunne De Kongeblå Hjerter fylde maverne med Lyngby-pølser og flere kolde drikkevarer.

“Man får et indblik, man ikke får fra tribunen”

Blandt deltagerne var Thomas Møller, der har fulgt Lyngby gennem mange år.

Jeg bor så tæt på stadion, at jeg kan se lyset fra mit køkken. Jeg har fulgt klubben siden jeg var dreng, så det giver kun mening at være med her.

Oplægget gav ham et andet blik på noget velkendt.

Anthony var virkelig skarp. Det var interessant at se både den teoretiske og praktiske tilgang til talentudvikling. Man får et indblik i klubbens arbejde, som man ikke får udefra.

Og forskellen mellem USA og Europa gjorde særligt indtryk.

Det er tankevækkende, at de i USA starter med fysikken og bygger fodbolden ovenpå. Her i Lyngby har spillerne fodbold-DNA fra barnsben. Det var en øjenåbner.

Da oplægget var slut, og folk bevægede sig mod tribunen, fortsatte samtalerne om kulturforskelle, udviklingsfilosofi og det arbejde, der foregår bag kampdagen.

Vil du med næste gang?

Aftenen viste, hvad De Kongeblå Hjerter tilbyder: indsigt, nærhed og adgang til klubbens maskinrum.

Læs mere om De Kongeblå Hjerter og medlemsfordelene her

Har du allerede sæsonkort, men ønsker at opgradere til et premium sæsonkort, så kontakt kundeservice@lyngby-boldklub.dk

 

FLERE NYHEDER

Hjælp os med at gøre stadionoplevelsen endnu bedre

Jack Majgaard skal lede Lyngbys kvindefodboldprojekt

Juleåbningstider i fanshoppen