Blomster og på gensyn til dagens kamp

Til dagens kamp har vi uddelt et væld af blomster og krammere til gode mennesker, der søger videre i karrieren og livet efter denne sæson. Lyngby tager afsked med Brian Hamalainen, Adam Andersson, Sævar Magnússon, Jonas Krumrey og fysioterapeut Pablo de la Fuente. Også Jannich Storch fik blomster inden kampen, men er fortsat uafklaret.

Brian Hamalainen kræver ingen større introduktion for De Kongeblå fans. Som helt ung kom Hamalainen til Lyngby i 2003 fra Allerød, og slog igennem for førsteholdet, blev solgt til udlandet, blev en del af Friends of Lyngby og kom retur som spillende medejer. I dag skrives det sidste kapitel i en flot karriere i ind- og udland – ikke mindst med en total på 195 kampe for Lyngby Boldklub.

Adam Andersson blev hentet på en fri transfer i vinterens transfervindue på en kort aftale for resten af sæsonen, da Lyngby pludselig stod med mandskabsproblemer på backpositionen. Andersson forlader Lyngby efter sæsonen. Den tidligere Rosenborg-, Randers- og Häcken-spiller fik spilletid i 9 kampe i foråret, heraf 2 i startopstillingen.

Vi siger også farvel til den tyske målmand Jonas Krumrey. Krumrey blev i sommeren 2024 lejet i RB Salzburg, og den unge målmand fik 4 kampe i buret for Lyngby Boldklub. Krumrey vender retur til RB Salzburg efter sæsonafslutning.

I afdelingen for stab siger vi også farvel til vores fysioterapeut Pablo de la Fuente, der efter sommeren tiltræder et spændende job i Championship-klubben Watford.

Selvom Lyngby Boldklub har tilbudt Sævar Magnússon en kontraktforlængelse peger alt på, at den populære islænding forlader Lyngby efter 127 kampe, 21 mål og 11 assists. Derfor har vi idag hyldet Sævar med blomster og en stor tak for indsatsen. Magnússon kom til Lyngby fra barndomsklubben Leiknir Reykjavik som ung angriber, men blev undervejs omskolet til en hårdtarbejdende offensiv midtbanespiller – og en profil og fanfavorit hos De Kongeblå.

Derudover har også Jannich Storch fået en blomst til dagens kamp. Storch har kontraktudløb denne sommer, men det er fortsat uafklaret hvad der skal ske. For at vise den rigtige respekt for en trofast soldat, der har knoklet for klubben fik Storch blomster, selvom der stadig er en mulighed for at han fortsætter i kongeblåt i den kommende sæson.

Udover farvel-blomster har vi før kampen også hyldet Frederik Gytkjær for sin kamp nummer 250 og Henrik Lux Sørensen fra staben for sin kamp nummer 600 som holdleder for Lyngby Boldklubs førstehold.

Tak for indsatsen til alle!

FLERE NYHEDER

Lejerapport: Status på efteråret

Noah Asanji er månedens akademispiller for oktober

Klingenberg slutter sig til det kongeblå netværk