I samarbejdsklubben Virum-Sorgenfri Boldklub er der jævnligt inspirationsaftener for trænere i klubben med mulighed for at gå i dybden med trænergerningen. Det indebærer blandt andet flere torsdag aftener, hvor klubben har afholdt ”Taktisk torsdag”, der giver mulighed for at nørde et udvalgt taktisk tema.
Torsdag i sidste uge var Lyngby Boldklub forbi til netop ”Taktisk torsdag” med et oplæg til trænerne i VSB. Akademiets U12-træner Sune Carstensen og U13-assistenttræner Alexander Engel kom med aftenens faglige indslag med udgangspunkt i taktisk træning på akademiet. Alexander og Sune præsenterede overvejelser og design af en træning med akademiets U13-hold med fokus på gennembrudsspil. Gennem optagelser fra træningen kunne de to trænere give konkrete eksempler på øvelser, fokuspunkter og taktisk coaching over for spillerne.
Aftenen gav et super udbytte med gode faglige samtaler og overvejelser mellem Lyngbys og Virums trænere. Det er sjældent, at der ikke kommer noget godt ud af at nørde fodbold på den måde, og forhåbentlig har aftenen givet inspiration til endnu bedre træning på banerne.
Et fremragende initiativ i VSB, som Lyngby er meget glade for at kunne bidrage til!