Velspillende Lyngby måtte tage fra Herning uden point

Lyngby dominerede FC Midtjylland i flere perioder, men fik ikke puttet en af de mange muligheder i kassen. I stedet snuppede mestrene fra FC Midtjylland alle tre point med en scoring på straffe i 1. halvleg.

Kampen startede med et aggressivt Lyngby-udtryk, som tydeligvis kom lidt bag på hjemmeholdet. Lyngbys offensive pres og duelstyrke på midtbanen skubbede momentum over til Lyngby, og FCM havde i perioder ret store problemer med De Kongeblå, der i dagens anledning var klædt helt i sandfarve.

Debutant Jesper Cornelius fik den største chance i indledningen, da han satte Mads Bech af med et aggressivt ryk i dybden. Den nye Lyngby-angriber forsøgte at spille bolden på tværs til Michael Opoku, men burde dog nok have afsluttet selv alene med Elias Olafsson i FCM-målet. Muligheden løb i hvert fald ud i sandet.

Michael Opoku fik også en god mulighed, da han slap semi-frit igennem. Kantspilleren trykkede af lidt udefra og forsøgte at overliste Olafsson, men forsøget gik forbi mål.

Omkring den halve time fik FCM bedre styr på sagerne, og fik også presset Lyngby tilbage. Langt de fleste tilnærmelser blev dog afvist af Lyngby-defensiven – i hvert fald indtil det 32. minut. Her blev Adam Buksa sendt igennem, og Jannich Storch gik ud for at afværge. Buksa tog et håbløst langt træk, men lod klogt benet hænge og blev ramt af Storch. Et straffespark i den tynde kategori, men ikke desto mindre dømt – og eksekveret af Buksa selv til 1-0.

Anden halvleg startede igen med Lyngby i aggressiv udgave, og halvlegen blev i perioder endnu engang domineret af Lyngby-holdet, der også flere gange viste eksempler på flot spil og gode offensive mønstre. Mathias Hebo fik en stor chance efter ti minutter, hvor et indlæg fra højre fandt frem til Hebo tæt foran mål. Midtbanespilleren fik vippet bolden over Olafsson, men måtte se sit forsøg tage overliggeren.

Hebo var kort efter i skaberens rolle efter et fantastisk opspil i venstre side, men FCM-defensiven fik afvist både denne gang og mange andre gange. Michael Opoku fik en chance fra en spids vinkel efter en løs bold i feltet, men ellers blev der ikke givet ved dørene.

Lyngby spillede sig dog fortsat frem til muligheder, og med indskiftningerne af Adam Andersson, Adam Vendelbo og Gustav Fraulo kom der også ny energi i holdet. Lucas Lissens fik en fin mulighed efter et indlægsfrispark, og til slut var Adam Vendelbo kun en lang Mads Bech-tå fra at få en 100%-chance alene med Olafsson. Men ind ville bolden bare ikke denne søndag aften på MCH Arena, og det havde i bund og grund nok været fair nok med en nulløsning.

Det blev dog Adam Buksa, der løb med titlen som matchvinder. Straffesparket var nok, og FCM vinder kampen med 1-0.

FC Midtjylland vs. Lyngby BK 1-0 (1-0)
1-0 Adam Buksa (str. 33)

Startopstilling:
Jannich Storch
Oskar Buur (Adam Andersson, 71)
Lucas Lissens
Mathias Hebo (Gustav Fraulo, 84)
Magnus Jensen
Casper ‘Dani’ Winther (Lauge Sandgrav, 59)
Michael Opoku
Jesper Cornelius (Adam Vendelbo, 84)
Leon Klassen
Sævar Magnússon (Jonathan Amon, 59)
Peter Langhoff

Ikke benyttet:
Jonathan Ægidius, Rasmus Thelander, Magnus Warming, Marcel Rømer

Advarsler:
Peter Langhoff (46)
Edward Chilufya (89), Pedro Bravo (90)

E reaktion fra Morten Karlsen efter derby-sejren

Reaktion fra Hebo efter sejren over FCN

Lyngby slog FC Nordsjælland i lokalbrag

0
    0
    Din kurv