| Hamalainen sikrede vital Lyngby-sejr i Silkeborg |
| Skrevet af Kristian Maimann, onsdag 25. maj 2011 | |
|
Lyngby Boldklub sikrede onsdag aften et næsten optimalt udgangspunkt for overlevelse, da de kongeblå hentede den første sejr i Silkeborg i næsten 20 år. Brian Hamalainen scorede sit første Superliga-mål. Lyngby-cheftræner Niels Frederiksen havde til onsdagens opgør valgt at skifte ud på to positioner i startopstillingen – Uffe Bech gled ind og afløste David Boysen, mens Peter Madsen var tilbage i front i stedet for Patrick Mortensen. Lyngby var i kampens indledning rigtig godt med og allerede efter 3 minutters spil, er Bajram Fetai ved at blive farlig med en afslutning, der dog blokeres til hjørnespark –et hjørnespark, der i øvrigt også er lige ved at resultere i en udmærket situation. Kort efter kommer hjemmeholdets ester Kaimar Saag frem til en udmærket afslutning, men det er alligevel Lyngbys Kim Aabech der får indledningens bedste mulighed, da han sparker tæt forbi mål fra en position midt i feltet. Kampen var i det første kvarter meget lige, men også meget livlig idet der løbende opstod udmærkede muligheder til begge mandskaber. Den livlige start på kampen bliver dog langsomt afløst af mere rodet spil midt på banen, hvor begge hold har lidt svært ved at spille sig til et overtal. Lyngby sidder dog med marginalt mere boldbesiddelse, hvilket også giver de bedste muligheder.
Efter 27 minutters spil får Anders Christiansen en stor mulighed for at bringe Lyngby foran, da den arbejdssomme midtbanespiller modtager en god stikning. AC afslutter resolut og tvinger Silkeborg-keeper Lasse Heinze til at hive en god refleksredning ud af ærmet. Silkeborg får også sin største mulighed omkring den halv time – den tilfalder Kasper Risgård på kanten af feltet, men Silkeborg-spillerens afslutninger ryger en meters penge forbi mål. Lidt over fem minutter før pausen giver Lyngbys offensive indstilling endelig pote. Kim Aabech får bolden i højre side af straffesparksfeltet og sender bolden bagud til en fremadstormende Brian Hamalainen, der resolut trykker af og via en modstander ryger i nettet til en kongeblå føring. Silkeborg forsøgte frem mod pausen at komme frem til et par muligheder, men de udeblev og dermed kunne Lyngby gå til pausen med en fortjent 1-0-føring i bagagen.
Anden halvleg starter nogenlunde ligeså chancerig som den første. Efter kun et par minutters spil sparker Peter Madsen på mål efter en frisparksreturbold fra Bajram Fetai – Lasse Heinze kan kun halvklare, men Anders Christiansen står et par meter for langt til venstre og kan dermed ikke nå at udnytte returen, der i stedet bliver clearet. Kampen faldt derefter en smule i tempo og Silkeborg udnyttede dette til at snige sig lidt længere frem på banen. Ti minutter inde i 2. halvleg giver det en stor mulighed til hjemmeholdets Christian Holst, der efter et par fine kombinationer modtager bolden i fri position i feltet – den tidligere Lyngby-spiller overplacerer imidlertid sin afslutning, der går forbi Nicklas Højlunds fjerneste stolpe.
Tempoet formåede aldrig at komme helt op på samme niveau som i første halvleg. Begge hold havde godt styr på hinanden og i stedet endte det med en del fejlafleveringer og tilfældige muligheder. Chancerne er få, men til gengæld store, i kampens første kvarter – Emil Larsen står som afslutter i en situation, hvor Lyngby faktisk ender med en rigtig stor chance. Igen er det Aabech i kreatørens rolle, da han sender et fladt indlæg på tværs til Emil Larsen, der sparker med indersiden, men desværre for Lyngby går bolden lige forbi stolpen. Begge hold kæmpede stadig for at få overtaget og langsomt overlod Lyngby mere af initiativet til Silkeborg, der så til gengæld blev genstand for et par rigtig farlige kontramuligheder. Med tyve minutter igen kunne Lyngby sagtens have fået straffespark, da bolden lidt tilfældigt havner hos Anders Christiansen, der bliver nedlagt før han når at sparke – Lars Christoffersen vælger dog at lade spillet fortsætte til frustration for midtbanetalentet.
Lyngby var farligst, når Silkeborg lavede fejl og Silkeborg var farligst, når de formåede at flytte bolden hurtigt. Med et kvarter tilbage laver Silkeborg en fejl og så er tre Lyngby-folk pludselig i overtal – Kim Aabech vælger dog afslutningen, der sidder lige på Lasse Heinze. Kort efter får vi så et eksempel på godt Silkeborg-spil, da Kasper Risgård efter fint opspil må tvinge Nicklas Højlund til en god redning i fuld længde. Frem mod slutningen af opgøret var det naturligt nok Silkeborg, der pressede på for en udligning. Indskiftede Martin Svensson var en evig kilde til uro i Lyngby-defensiven, blandt andet med to minutter igen, hvor hans indlæg er lige ved at nå frem til Henrik ’Tømrer’ Pedersen – Nicklas Højlund kommer dog godt ud og ofrer sig i en clearing, der dog også betyder et sammenstød med Silkeborg-spilleren. Efter lidt behandling kommer både Højlund og Pedersen dog på benene igen.
Der bliver ikke scoret yderligere og dermed snupper Lyngby en fortjent 1-0-sejr på Silkeborg Stadion – det var i øvrigt første gang i næsten 20 år, at Lyngby vandt netop der. Silkeborg er fortsat nummer 5 i Superligaen, mens Lyngby kravler op over stregen og dermed sikrer en vanvittigt spændende sidste runde. Lyngby har to point ned til Randers, men mangler også en svær hjemmekamp mod sølvvinderne fra OB, der kommer på besøg i Lyngby på søndag. Match facts:Silkeborg IF - Lyngby BK 0-1 (0-1) 0-1 Brian Hamalainen (39) Lyngbys startopstilling: 31. Nicklas Højlund 4. Jakob Bresemann 8. Peter Madsen 9. Bajram Fetai 10. Kim Aabech 14. Mathias Tauber 18. Morten Bertolt (c) 20. Jeppe Brandrup 21. Anders "AC" Christiansen 23. Brian Hamalainen 25. Uffe Manich Bech Bænk 1. Rune Pedersen 2. Cheikh Sarr 3. Marc Møller 11. Patrick Mortensen 15. Emil Larsen 19. Jonas Henriksen 24. Esben Hansen Indskiftninger Emil Larsen ind for Uffe Manich Bech (47) Esben Hansen ind for Peter Madsen (70) Patrick Mortensen ind for Kim Aabech (84) Advarsler Uffe Manich Bech, Lyngby BK (41) Thorbjørn Holst Rasmussen, Silkeborg IF (75) Tilskuere: 3.620 |









