Hovedsponsor

Næste kamp
Superligaen
OB - Lyngby BK
Søndag d. 20. maj kl. 16
Tre-For Park, Odense
Kick-off om
superliga


Nr Klub K P
1 FC København 31 63
2 FC Nordsjælland
31
62
3 AC Horsens
31 54
4 FC Midtjylland
31
52
5 AGF
31 48
6 Silkeborg IF 31
42
7 AaB
31
41
8 SønderjyskE
31 40
9 Brøndby IF
31
36
10 OB 31
30
11
12
Lyngby BK
HB Køge
31
31
25
18
Lyngby Tårbæk Kommune Motionsportal
ilovelyngby
Fan Zone
Søg

Glad Niels Frederiksen roser gode præstationer
Skrevet af Kristian Maimann, mandag 26. september 2011   
Niels Frederiksen fulgte med på tætteste hold, da de kongeblå mandag aften besejrede AaB på udebane med 2-1. Manageren var efterfølgende stolt over indsatsen, fra sine Lyngby-spillere.

Der var naturligvis glæde at spore hos Lyngby-manager Niels Frederiksen, efter at han havde set sine blå-klædte spillere sejre med 2-1 over AaB. De sidste par minutter var der ren overlevelse for Lyngby-spillerne, hvilket selvsagt betød ængstelige miner hos Lyngby-tilhængerne og ikke mindst på bænken, hvor Niels Frederiksen blev filmet af Tv2 Sports kamera: ”Hold kæft I har fanget mig fint. Som træner lever man jo med i alle situationerne. Vi var pressede og nervøse til sidst” fortalte Niels Frederiksen efter kampen.

Fokus på ro og omstillinger
Manager Niels Frederiksen var naturligvis godt tilfreds med sejren, som kom i hus på baggrund af en god holdpræstation fra de kongeblå. Især lykkedes det for defensiven at holde stand i slutminutterne, hvilket glædede Niels Frederiksen: ”Vi har talt lidt om, at vi har det med at panikke lidt, når vi komme bagud, selvom det faktisk ikke er nogen katastrofe for os at komme bagud, og det viser vi også i dag. Så vi skal prøve at være lidt mere cool og ikke spille for stresset og det gjorde vi faktisk” lød det fra Niels Frederiksen.

Forsvarspræstationen var dog ikke det eneste, der lykkedes for de kongeblå. Lyngbys udlignende scoring kom på en hurtig omstilling, hvilket var en del af Frederiksen gameplan for kampen: ” Der er ikke nogen tvivl om, at vi havde fokus på at spille vores omstillinger og skabe vores chancer via vores omstillinger. Så den almindelige boldbesiddelse skulle egentlig være til at få noget kontrol og ro på kampen” fortalte Niels Frederiksen til Tv2 Sport og fortsatte: ”Vores omstillingsspil fungerer ganske fornuftigt og så har vi to kanter, som er gode til at udfordre. Kim Aabech spiller også en fin kamp og er god til at holde fast i bolden i dag, så jeg synes der er mange af vores offensive ting, der fungerer fint”.

Stor cadeau til spillerne
Sejren over AaB var den første Lyngby-sejr i Aalborg siden 1999 og så kom den oven i købet efter en turbulent uge, hvor fokus i Lyngby Boldklub har været på meget andet end spillet på banen. Niels Frederiksen var derfor stolt over, at spillerne formåede at holde fokus og skabe det uventede resultat på normalt svære Energi Nord Arena: ”Det er klart at et hold, der er lidt mere skrøbeligt, kan risikere at blive ramt hårdere af sådan nogle ting og stor cadeau til spillerne, for jeg synes vi rejste os rigtig fint. Vi synes det her er et udtryk for, at vi har været bedre og bedre de sidste to-tre kampe, kulminerende med i dag, hvor vi også har marginalerne på vores side, men det synes jeg faktisk også vi har manglet lidt i nogle kampe” udtalte Niels Frederiksen, inden han forsikrede, at benene nok skal blive på jorden: ” Jeg synes det er flot af gutterne i den her situation at komme tilbage og det kan godt være der var en del trodsreaktion i det, men trodsreaktionen er først lige startet.”

Lyngbys næste opgave er endnu en svær udekamp, idet turen i næste weekend går til Brøndby Stadion.